آی‌پی‌تی‌وی یا تلویزیون آنلاین چیست؟

آی‌پی‌تی‌وی سرویسی است که از طریق آن می‌توانید به محدودۀ وسیعی از محتوای ویدئویی آن هم به سادگی روشن کردن یک تلویزیون دسترسی داشته باشید. با افزایش استفاده از این سرویس، تماشای تلویزیون را به روش جدیدی تجربه خواهید کرد و این بار، فقط به یک اینترنت پرسرعت نیاز خواهید داشت.

برای استفاده از آی‌پی‌تی‌وی به چه چیزهایی نیاز داریم؟

جدا از بحث سنتی استفاده از تلویزیون اینترنتی روی کامپیوتر، دو روش متفاوت دیگر برای دسترسی به این سرویس وجود دارد. یکی تهیۀ یک ست‌تاپ باکس جداگانه و دیگری خرید یک تلویزیون با پشتیبانی از سرویس‌های اینترنتی است.

بعضی از ست‌تاپ باکس‌ها و PVRهای موجود از بخشی از سرویس‌های IPTV پشتیبانی می‌کنند اما در صورتی که چنین دستگاهی در اختیار نداشته باشید، نیاز به تهیۀ یک ست‌تاپ باکس جدید با این خصوصیت خواهید داشت. پس از تهیۀ این دستگاه، تنها کافیست آن را به اینترنت وصل کرده (درست مانند اتصال یک کامپیوتر به اینترنت) و بدون انجام عملیات پیچیده‌ای از آی‌پی‌تی‌وی استفاده کنید.

بعضی از تلویزیون‌ها نیز می‌توانند برای استفاده از سرویس‌های آی‌پی‌تی‌وی آمادگی داشته باشند. این امکان در برندهای مختلف با عناوین تجاری مختلفی مشخص شده است برای مثال روی تلویزیون‌های ال‌جی با نام NetCast، در پاناسونیک با نام VieraCast، در محصولات سونی با نام Bravia Internet Video و در تلویزیون‌های سامسونگ با عنوان Internet@TV معرفی می‌شود.

در حالی که اکثر تلویزیون‌های متصل به اینترنت قابلیت ارتقا دارند و می‌توانند از بسیاری از ویژگی‌های جدید نیز پشتیبانی کنند اما باز هم اگر علاقمند به استفاده از سرویس‌هایی که در آینده ارائه می‌شوند هستید، تهیۀ یک ست‌تاپ باکس گزینۀ مناسب‌تری خواهد بود. ست‌تاپ باکس‌ها محصولات نسبتاً ارزانی هستند و در صورت ایجاد تغییرات بزرگ در سرویس‌های تلویزیون اینترنتی و عدم پشتیبانی دستگاه‌های موجود، تهیۀ یک ست‌تاپ باکس جدید نسبت به خرید یک تلویزیون دیگر عاقلانه‌تر خواهد بود.

منبع: بامیلوبلاگ